В съвременното общество често приемаме идеята, че любовта изисква жертви. Но къде е границата между подкрепата и загубата на себе си?
Съзависимостта е емоционален и поведенчески модел, при който човек поставя нуждите на другите пред своите до степен на самозаличаване. Тя често се проявява в отношения със зависими партньори, приятели или роднини, но може да се наблюдава и в други взаимоотношения.


В последните години вейповете и електронните цигари набират огромна популярност като алтернатива на традиционното пушене. Те се рекламират като по-безопасен вариант, но реалността е по-сложна. Няколко трагични случаи с деца, използвали вейп, бяха повод да бъде предложена пълната забрана на устройствата в България. Народното събрание гласува на първо четене тази промяна. Обществените реакции не са еднозначни.
В тази статия ще разгледаме основните видове вейпове, какви са предимствата и недостатъците им, потенциалните рискове за здравето и регулациите.

Идват дните с аромат на курабийки и светлина на украсени елхи, звън на камбанки и коледни песнички. Нима е възможно да не очакваш с нетърпение Коледните и новогодишни празници? И дори тръпки да те побиват от предстоящите срещи със семейството? – Да, за някои хора празниците могат да носят не само радост, но и изпитания. Събиранията край трапезата могат да оголят емоционалните рани и опитите да се запази добрият тон изглеждат като ходене по тънък лед. Семействата, които се борят със зависимости, знаят това усещане – балансът между радостта и напрежението може да бъде крехък.

Живеем във време, доминирано от интернет и технологии. Като всяко друго нещо и това има своите добри и лоши страни. За добрите изглеждаме единодушни – достъп до образователни ресурси и до култура, обмен на информация и научни постижения, гражданско участие, управление на бизнес процеси, и още, и още… Стане ли дума, обаче за лошата страна, настъпва разночетене, може би защото трябва да си признаем, че и ние самите имаме проблем с т.нар. „екранно време“.